Często przewijający się dylemat nad wyborem pamięci masowej, tani i mniej wydajny HDD, czy drogi i szybki SSD. Ceny dysków SSD są dosyć znaczące 1 TB kosztuje ok. 2500 zł, co praktycznie oznacza, że jest to największy koszt w całym zestawieniu. Do nowszych i droższych laptopów montuje się 16-32 GB dysku na mSATA na SWAP lub co gorsza na recovery. Rozbudowa stacjonarki jest banalnie prosta, natomiast z laptopami pomimo miniaturyzacji i coraz to nowsze technologie, jest większy problem. Rozbudowa naszego laptopa będzie mieć pewną wadę (podobnie jak w ultrabookach) – brak napędu CD/DVD. Dziś nie korzysta się zbyt często z płyt, więc brak CD/DVD na rzecz SSD rekompensuje stratę.

Części

1. Przygotowanie OS X

  • Przechodzimy do App Store lub pobieramy bezpośrednio. Szukamy Yosemite i pobieramy – po pobraniu otworzy nam się okno instalatora. Zamykamy go kombinacją klawiszy cmd(⌘) + q
  • Następnie przygotowujemy nasz dysk startowy(z instalką systemu)w tym celu przechodzimy do aplikacji i do narzędzia dyskowego. Tworzymy nową partycje o nazwie OS (lub jaką tam chcecie nazwę, ale najlepiej OS) format plików Mac OS extended (kronikowany)[Patrz na screen]. Przechodzimy do „opcji” i zaznaczamy Tablica Patrycji GUID(Patrz screen). Po zatwierdzeniu i wykonaniu operacji formatowania w stopce aplikacji powinniśmy zobaczyć, czy dysk został poprawnie sformatowany.

Zrzut ekranu 2015-07-21 o 11.49.49

Zrzut ekranu 2015-07-21 o 11.52.00

Zrzut ekranu 2015-07-21 o 11.52.59

  • Przechodzimy do terminalu i wprowadzamy komende:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/OS --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app --nointeraction

Jeśli zmieniliśmy nazwę naszego woluminu to zmieniamy nazwę w /Volumes/OS na /Volumes/[Twoja nazwa przy formatowaniu]

Po zakończonej operacji zobaczymy potwierdzenie „Done.”. Teraz możemy dla pewności zajrzeć na pendrive i zobaczyć czy instalka znajduje się na miejscu. Tutaj warto też podłączyć nasz dysk, na którym ma być nowy system i go przeformatować taką samą metodą jak powyżej (z pominięciem tablicy partycji GUID). Jeśli jednak nie masz możliwości podłączenia dysku, można to wykonać po umieszczeniu dysku w napędzie i w kreatorze nowego systemu wybrać z narzędzi – narzędzia dyskowe (Patrz wyżej).
Zrzut ekranu 2015-07-21 o 12.05.20

IMG_2304

2. Przygotowanie Hardware

  • Umieszczamy nasz dysk w adapterze zgodnie z instrukcją. Pamiętajcie aby dobrze zabezpieczyć dysk, aby nic później nie latało po umieszczeniu go na miejscu.

IMG_2305

  • Odwracamy naszego maca i odkręcamy śruby od klapy. W przypadku starszych wersji maca dostanie się do napędu może być trochę bardziej skomplikowane.
  • Po odkręceniu klapy pozostaje nam odczepić 3 przewody(kolor czerwony)
  • Następnie odkręcić element, który przeszkadza w odkręceniu górnej śruby od napędu(kolor zielony)
  • Następnie mamy dostęp do napędu i możemy go odkręcić(kolor niebieski)

IMG_2310 copy
Pamiętajcie w jaki sposób jest umieszczona mała przelotka w tylnej części napędu.
IMG_2309

  • Przekładamy przelotkę oraz przewód do naszego napędu i skręcamy całość

3. Instalacja OS

    • Uruchamiamy naszego maca z pendrive na którym mamy nowy system i przytrzymujemy przycisk opcji(⌥).
    • Wybieramy napęd Install OS X Yosemite

IMG_2311

  • Jeśli nie sformatowaliśmy jeszcze nowego napędu przechodzimy do narzędzi w górnym pasku i używamy narzędzi dyskowych w sposób jak wyżej
  • Następnie postępujemy wobec wskazówek instalatora

 

IMG_2312

Po wszystkim komputer zrestartuje się i pozostaje nam personalizacja. Jeśli na drugim dysku posiadasz swoją konfigurację, to warto wybrać opcje Time Machine.

Można teraz sprawdzić jak szybko komputer jest gotowy do pracy, po włączeniu 🙂 Zadowolony?

Identycznie można zrobić na windowsie, co również spowoduje szybkie i sprawne działanie laptopa.