W ostatnio możemy zaobserwować, że kurs kryptowaluty Bitcoin rośnie. Wiele osób pewnie zaczyna się zastanawiać nad inwestowaniem w BTC. Część na pewno zakupi BTC, a część osób pewnie myśli o własnej koparce. Patrząc na możliwości kopania, to mamy do wyboru budowę super komputera z duża ilością kart graficznych lub urządzenia ASCI. W obu wypadkach, prócz kosztów zakupu urządzeń trzeba liczyć również zużycie prądu, chyba, że ktoś ma prąd za darmo 😉

Pytanie, czy taka budowa będzie się opłacać i czy się zwróci? W głównej mierze zależy od kursu BTC oraz od trudności kopania. Inwestycja w urządzenie nie jest duża, ryzyko zatem też.

Założenie: Budowa małej kopalni BTC, która będzie zużywać minimalną ilość prądu, przy niskich kosztach budowy oraz rozbudowy. Dlatego też odrzucam opcje budowy super komputera i skupiam się na budowie koparki na urządzeniach ASCI.

 

Do budowy koparki wybrałem parę sprzętów i gotowe oprogramowanie, a konkretniej mówiąc:

Komputer Raspberry pi (ok. 140 zł) + Karta SD min. 2 GB (chyba każdy jakąś niepotrzebną posiada)

ASIC Block Erupter USB 336MH/s (cena zależna od kursu BTC) lub inny USB erupter kompatybilny z naszym oprogramowaniem

Hub USB z zewnętrznym zasilaniem np. D-Link DUB-H7 (ok. 90 zł)

Oprogramowanie od Minepeon

 

Tutaj przydałoby się wspomnieć trochę o Raspberry pi. Jest to bardzo mały komputer, który używa małą ilość prądu (ok. 3,5W). Możemy właściwie korzystać z niego normalnie jak z komputera na platformie Linux, czy też wykorzystywać go do swoich projektów. Jest chłodzony pasywnie.

 

ASIC Block Erupter USB 336MH/s, to właściwie nasze urządzenie, które będzie kopać. Urządzenie używa 2,5W, dlatego też jedno może być obsługiwane przez Raspberry pi, drugie natomiast musi posiadać zasilanie z zewnątrz np. Hub USB.

 

Hub USB, może być inny niż D-Link, ale ważne aby posiadał wystarczającą moc, ponieważ jeśli będzie za mała, to zwyczajnie się spali. Pamiętaj, że każde urządzenie ASCI potrzebuje mocy(w naszym przykadku Block Erupter zużywa 2,5 W). Najczęściej na zasilaczach podaje się napięcie i natężenie zasilacza (albo samym natężeniem, ponieważ napięcie USB to 5 V). Można wtedy skorzystać z prawa Ohma i obliczyć sobie jaką moc będzie miał nasz hub.

Wzór: P = U * I. U to napięcie, I to natężenie, P to moc.

 

Minepeon, to platforma pisana pod linux, specjalnie pisane pod koparki. Całością możemy zarządzać z przeglądarki internetowej.

 

Kopalnie

Kopalni jest dość dużo, można również kopać solo, ale ja osobiście stawiam na polską kopalnie polmine.pl. Po założeniu konta w kopalni zazwyczaj trzeba stworzyć swojego kopacza.

 

Instalacja
1.Po zamówieniu niezbędnych rzeczy należy pobrać Minepoen
2.Teraz trzeba zrzucić obraz Minepeon na naszą karte SD. Jeden z turtoriali pod Maca jest tutaj. Pod Windowsem wygląda to tak:

  1. Pobieramy narzędzie do formatu kart SD
  2. Instalujemy
  3. Ustawiamy „FORMAT SIZE ADJUSTMENT” na „ON” z opcji menu
  4. Upewniamy się, że nasza karta SD jest podłączona
  5. Formatujemy
  6. Pobieramy program Win32DiskImager
  7. Uruchamiany go jako administrator tj. prawy przycisk myszy > uruchom jako administrator
  8. Wybierz z lokalizacji obraz Minepeon
  9. Wybierz lokalizacje pod jaką znajduje się karta SD
  10. Wybieramy opcje zapisz „write” i czekamy aż zakończy się proces
  11. Wusuwamy naszą kartę

3.Kartę z naszym obrazem wsuwamy do naszego malinowego pi
4.Malinowe Pi podłączamy do zasilania. Możemy to zrobić na 2 sposoby. Poprzez zasilacz USB oraz możemy skorzystać z portów USB routerów/modemów. Jednak musimy pamiętać, o zasadzie o której wspomniałem przy wybieraniu huba USB. Łatwiej będzie to zobrazować na przykładzie. Nasze Raspberry pi łączymy kablem USB z routerem, który daje zasilanie wystarczające do pracy komputera, a następnie pod Raspberry pi podłączamy 2 huby USB z zewnętrznym zasilaniem
5.Teraz najlepiej abyśmy sobie ustalili stały adres IP naszej koparki. W tym celu wchodzimy do strony administracyjnej naszego routera (zazwyczaj jest to 192.168.1.1 lub też można sprawdzić adres uruchamiając wiersz poleceń/terminal. Adres routera też można znależć na pudełkach od routera czy na instrukcji, czasem na najklejce na routerze.

  1. Na Windows należy wejść w start i wyszukać cdm a następnie wpisać komendę ipconfig. Adres bramy domyślnej, to adres naszego routera
  2. Na Mac najlepiej wejść w preferencje systemowe > sieć > wybrać połączenie, które jest koloru zielonego > zaawansowe > TCP/IP > adres router, to adres naszego routera

6.Przechodzimy pod adres routera, a następnie wprowadzany hasło i login. Zazwyczaj domyślnie jest to admin/admin lub admin/1234

7. Szukamy opcji DHCP lub serwer DHCP lub „DHCP lista aktywnych” lub podobnych, gdzie znajdziemy pełną listę podłączonych do naszej sieci komputerów/urządzeń. Odszukujemy urządzenie o nazwie „minepeon” (UWAGA! Nie wszystkie routery podają nazwy urządzeń. Jeśli nie masz takiego podglądu, spróbuj wybrać urządzenie o „najwyższym adresie IP” i wpisz adres tego urządzenia np. 192.168.1.105 w przeglądarkę. Powinien wyskoczyć komunikat z wpisaniem loginu i hasła, jeśli nie szukaj dalej).

8.*Kopiujemy adres MAC naszej koparki i szukamy opcji rezerwacji adresu.
9.*Podajemy adres MAC oraz stałe IP jakie chcemy przypisać naszej koparce. Teraz zawsze będziemy mieli koparkę pod stałym adresem IP. Oczywiście w sieci LAN.

10.Wpisujemy adres IP do naszej koparki w przeglądarkę i następnie podajemy login i hasło. Domyślnie

login: minepeon

hasło: peon

11. Przechodzimy do zakładki pools i uzupełniamy danymi z naszych kopalni np. kopalnia polmine.pl. adres URL  api.polmine.pl:8361 – jest to port z dynamiczną trudnością kopania. Username: user12576worker. Hasło opcjonalnie.

12. Przechodzimy do działu „Status” i podłączamy nasze Block Eruptery. Restartujemy nasze urządzenie ze strony.MinePeon, from MineForeman - 2013-12-04_21.03.52

 

13. Gotowe! Teraz możesz wydobywać i obserwować z jaką predkością koparka wydobywa bitcoiny.

*Kroki nie są wymagane, ale ułatwiają życie.

 

Jeśli zaobserwujesz, że dużo Twoich urządzeń kopie więcej niż ustawa przewiduje lub jest dużo błędów, to może być przyczyną zbyt małej mocy lub przegrzania urządzenia. Wtedy najlepiej pomyśleć o radiatorach lub też o jakimś wiatraku np. Zasilanego z USB.

 

To chyba na tyle.

W międzyczasie polecam darmowe BTC ze strony freebitco.in oraz darmowe LTC ze strony ltc4you.

W razie pytań, proszę pisać komentarze lub też skorzystać z formularza kontaktowego po prawo.

 

Jeśli uważasz, że pomogłem i chcesz mnie wesprzeć, to jest adres mojego portfela BTC: 112DfeUz5JS7UHALKVsJm8ZCBYMmYDF1pR