Studia w Tajlandii okiem polskiego studenta studiów dziennych na publicznym uniwersytecie w Bangkoku. Co może nas tu zaskoczyć i czy naprawdę potrzebujemy zgody od rodziców na studiowanie? Czy warto i co potrzebne do studiowania. Jak wygląda proces rekrutacji.

krótka wersja wideo

To może oczywiste lub nie, ale studia w Tajlandii mogą wyglądać zupełnie inaczej niż studia w Polsce. Początkowo myślałem, ze w Tajlandii, kraju, gdzie ludzie maja dosyć lekkie podejście do wszystkiego, studia będą łatwe, ale szybko okazało się, ze się myliłem. Studia same w sobie nie są trudne, ale są dosyć wymagające.

Studia licencjackie lub inżynierskie trwają 4 lata. Rok akademicki podzielony jest na dwa lub trzy semestry (również mamy krótki semestr letni). Niektóre kierunki mogą trwać dłużej jak np. Stomatologia, czy architektura. Przerwa pomiędzy semestrami trwa 1,5 i 2,5 miesiąca (w przypadku 2 semestrów). W praktyce wygląda to tak, że zaczynamy naukę w połowie sierpnia, kończymy na początku grudnia egzaminami. Następnie zaczynamy naukę w połowie stycznia i kończymy na początku czerwca również egzaminami.

Co nas zaskoczy?

Aplikując na studia w wymaganych dokumentach potrzebne było pozwolenie na studiowanie od rodziców. Oczywiście później poznając dokładnie kulturę Azji zrozumiałem, że jest to czymś normalnym, ponieważ ludzie żyją bardzo rodzinnie. Dla studentów zagranicznych nie jest to wymagane. Nie mniej w późniejszym etapie studiowania, różnego rodzaju pozwolenia na udział w zajęciach np. poza uczelnią są również wymagane od tajskich studentów.

Również odbywają się różnego rodzaju zebrania z rodzicami. Zebrania te są zarówno typowo informacyjne jak i również zdarzają się takie, w których rodzice przychodzą zobaczyć projekty nad którymi pracują ich pociechy. I to może zaskoczyć nas Europejczyków, którzy przywykliśmy do indywidualności. W Azji atmosfera na uczelni bywa całkiem rodzinna.

Studenci ubierają swoje mundurki i najczęściej jest to biała koszula i czarne spodnie lub też spódnica. Przyszli inżynierowie mają jeszcze inne warianty mundurku np. swojego rodzaju kitel, czy kombinezon podobny do tych, jakie mają piloci samolotów czy samochodów wyścigowych.

Przykład mundurka studenckiego w Tajlandii. Źródło: Sasin Tipchai

Sam system edukacji przypomina ten nasz – pruski system nauczania. Na studiach na każde zajęcia i wykłady obecność jest obowiązkowa. Na uczelni panuje zasada, że po 3 nieobecnościach dany przedmiot można zacząć zaliczać od nowego semestru. Z drugiej strony można się spóźniać na zajęcia. Nawet spóźnienia na egzamin nie są jakimś problemem.
Ludzie w Europie przywykli do tzw. bezpłatnego dostępu do edukacji. Tutaj każda szkoła jest tutaj płatna, może z wyjątkiem jakiś szkół przy świątyniach.

Projekty i projekty i jeszcze raz projekty

Każde zajęcia mają swoje mniejsze lub większe projekty. Szczególnie teraz projekty oparte są głównie o Cele Zrównoważonego Rozwoju 2030 (ang. Sustainable Development Goals – SDGs) wyznaczone przez ONZ.

Ilość projektów czy prac domowych jest spora, ale poprzez projekty można nauczyć się bardzo wiele. Dla przykładu miałem zajęcia, na których studenci w grupach z różnych kierunków muszą stworzyć fizyczną grę dla dzieci w ciągu trzech miesięcy. Na zajęcia przychodzą specjaliści z różnych powiązanych dziedzin np. psychologowie, którzy tłumaczą kwestie związane z tym co sprawia, że dzieci uznają daną grę za interesującą. Po zaplanowaniu całości gry przez studentów, a następnie zaakceptowaniu przez nauczycieli akademickich projekt dostaje budżet, z którego trzeba się rozliczyć. Ocena końcowa takiego projektu zależy również od użytkownika końcowego – czyli dzieci. Często też projektom i krytycznej ocenie przyglądają się osoby z zewnątrz jak np. fundacje. Niektóre z projektów są bardzo skrajne np. wyjazd na wieś, aby poznać prymitywne technologie takie jak wytwarzanie cegieł z mułu, tradycyjne barwienie tkanin czy nauka szycia. Owe projekty jak, to powiedział Profesor miały zmusić studentów do wyjścia ze strefy komfortu, bo w życiu nie zawsze robi się to co się lubi oraz nauczenia nas szacunku do pracy fizycznej. Są też projekty, gdzie trzeba znaleźć rozwiązanie na jakiś problem, który występuje w danej społeczności i wprowadzić go w życie.

jeden z projektów, gdzie studenci uczą niewidomych uczniów o obwodach elektrycznych.

Natomiast na lekcje języka tajskiego dla obcokrajowców uczyły tylko praktycznych rzeczy np. jak się targować lub nauka tajskiego gotując tajskie potrawy. Również trafiła się praktyczna nauka sadzenia ryżu. Wspomniane projekty są pewnymi projektami pobocznymi. Projektów dotyczących studiowanego kierunku jest również dużo. Studenci mechaniki budują swoje wyścigówki. Studenci IT budują różne aplikacje. Czasem ludzie z różnych kierunków pracują razem nad jednym projektem ucząc się nawzajem.

Projekty pozwalają lepiej rozumieć proces tworzenia czegokolwiek od podstaw oraz zdobywać nowe umiejętności. Również dla mnie jako obcokrajowca, to dobra okazja aby poznać tutejszych ludzi, ich problemy i poznanie sposobów w jaki je się tutaj rozwiązuje. Z zajęć można dowiedzieć się dużo o problemach jakie mogą wystąpić w trakcie tworzenia projektu i jak najłatwiej je rozwiązać. Dla przykładu z zajęć: lustra w czy grająca muzyka w windzie, jest prostym rozwiązaniem pewnego problemu z jakim mierzyli się użytkownicy.

przykładowy projekt pokazujący jak można usprawnić dozownik do płynu antybakteryjnego

Na większości przedmiotów musimy również sami zgłębiać pewnie kwestie związane z nauka – co jest czymś normalnym na studiach. Czasem po zajęciach studiowanie przedmiotu zajmuje dodatkowe 2-6 godzin tygodniowo. Mając jeszcze zajęcia na które musicie uczęszczać, plus projekty, to przy np. 7 kursach, bywa tak, że czas zaczyna być pojęciem bardzo abstrakcyjnym. Zwyczajnie może się okazać, że studiujecie ponad 40 tygodniowo.

Przykładowe tygodniowe zestawienie godzin studiowania 58 i 52 godziny tygodniowo nauki.

Studenci są często pytani

Po studiach nikt z absolwentów nie będzie miał wielkiej tremy związanej z trzymaniem mikrofonu i wypowiadaniem się przed większą publicznością. Profesorowie często pytają studentów o ich pomysły, rozwiązania czy opinie w danym temacie. Również wspomniane projekty i prezentacje odbywają się w większym gronie, gdzie publiczność zadaje pytania. Warto zatem być zawsze przygotowanym na zajęcia.

Jeden z projektów dotyczył pochodnej cząstkowej i jej użycia w propagacji wstecznej w sztucznej sieci neuronowej

Jacy są tajscy studenci?

Studenci to zazwyczaj osoby, które dopiero wchodzą w dorosłość, więc średnia wieku będzie tutaj będzie około 20 lat. Jeśli chodzi o studentów studiujących licencjat. Studenci są przyjaźnie nastawieni i można dużo się od nich nauczyć. Tutejsi studenci sami tworzą pewnego rodzaju system wzajemnego nauczania. Osoby z lepszymi wynikami spotykają wspólnie z ludźmi, którzy chcą się pouczyć – czy to online, czy to offline – i zwyczajnie dzielą się swoją wiedzą.

Panuje również pewien system seniorów i juniorów. Starsi rokiem akademickim studenci dostają pod opiekę młodszych z tą samą końcówką indeksu. Bardzo szybko tworzą się relacje i przyjaźnie pomiędzy grupami studentów czy też absolwentów. Raz do roku robi się wieczór, gdzie wszyscy seniorzy spotykają się ze swoimi juniorami i juniorzy ze swoimi seniorami, by coś zjeść razem i porozmawiać. Jeśli zatem junior ma jakiś problem, to może zwrócić się z tym do seniora. Z racji tego, że juniorzy i seniorzy są na tym samym kierunku, to wiele pytań dotyczących studiowanego przedmiotu, które mogą pojawić się u juniorów, prawdopodobnie senior ma już za sobą i może podzielić się swoimi radami z młodszymi.

Spotkanie juniorów z seniorami

Jaki/jaka jest „Adzian”?

Ajahn (อาจารย์) (czyt. Adzian) – tak ogólnie nazywa się nauczycieli akademickich lub mnichów w Tajlandii. Ajahn można by też przetłumaczyć na polski jako luminarz, czyli osobę, którą uznaje się za szanowaną. Do nauczycieli na uczelni można zwracać się „Adzian”, czy Profesor, czy po prostu nauczycielu lub bardzo mało kiedy (jeśli na to pozwolą) starszy bracie/siostro, chociaż to określenie jest bardziej przeznaczone dla ich asystentów, którzy też najczęściej są studentami wyższego stopnia. Tutejsi Profesorowie to bardzo wspaniali ludzie, bardzo otwarci i wkładają dużo serca w swoja prace. Nauczycieli czy Profesorów traktuje się w Tajlandii jak członków rodziny. Jak wiadomo rodzinna atmosfera, jest tutaj na porządku dziennym i czasem zdarza się, że na zajęcia profesor zamawia pizze dla studentów. Profesorowie są bardzo otwarci na rozmowy, także na tematy niezwiązane z stricte z nauką. Także komunikacja z nimi na Facebooku czy na komunizatorze jest jak najbardziej ok. Nie trzeba pisać e-maili. Oni nawet sami to podkreślają że, mamy XXI wiek, że mamy narzędzia i korzystajmy z nich, bo tak jest szybciej. Wielu z nich studiowało na zachodnich uczelniach, czy to w Europie czy w USA i bardzo dobrze rozumieją problemy czy kulturę z naszego świata.

Także taka tęsknota za domem, bo jest się daleko od własnego domu jest w jakiś sposób niwelowana, bo ludzie są na tyle życzliwi, że człowiek powoli zapomina o tym, że jest daleko od domu.

Gdzie studiuję i jak wygląda proces rekrutacji na studia w Tajlandii

Uniwersytet na którym studiuję nazywa się King Mongkut’s University of Technology Thonburi (po tajsku มหาวิทยาลัยเทคโนโลยีพระจอมเกล้าธนบุรี) w skrócie KMUTT. Jest to publiczny uniwersytet i znajduje się on w zachodniej części Bangkoku. Jest to trzeci najstarszy uniwersytet techniczny w Tajlandii. Właściwie to jest politechnika, znana w Tajlandii jako kuźnia inżynierów i jest jednym z dziewięciu ośrodków badawczych w Tajlandii. Mamy tutaj 3 kampusy. Uniwersytet ma w swojej ofercie głównie programy dla inżynierów, ale i nie tylko.

W 2019 w rankingu na najlepszy uniwersytet dla inżynierów pierwsze miejsce w Tajlandii zajęło KMUTT.

Wymagania

Z racji tego iż większość zagranicznych studentów studiuję w języku angielskim, to należy spełniać pewne kryteria językowe. Kliknij aby poznać pełną listę wymagań językowych na poszczególne kierunki. Oczywiście podstawą jest ukończenie szkoły średniej oraz zdanie matury. Dla studiów II i III stopnia na niektórych kierunkach wymagane jest doświadczenie zawodowe.

wymagania/stopieńStudia I stopniaStudia II stopnia i III stopnia
Test znajomości języka angielskiegoTOEFL iBT 61 lub IELTS 5.0 TOEFL iBT 78 lub IELT 6.0
Inneukończona szkoła średnia lub w trakcie jej zaliczenia oraz Świadectwo DojrzałościUkończone studia licencjackie i / lub magisterskie w dziedzinie pokrewnej oraz znajomość języka angielskiego. – W niektórych dziedzinach wymagane jest co najmniej 2-letnie doświadczenie zawodowe.

Koszty

Co możecie studiować na KMUTT i ile to kosztuje? O to przybliżone koszty za całe studia.

Kierunekcena w THBCena w PLN (1 THB = 0.12 PLN)
Studia I stopnia
Architektura (5 lat)820 00098 400
Architektura wnętrz (5 lat)820 00098 400
Wzornictwo przemysłowe656 00078 720
Projektowanie komunikacji656 00078 720
Inżynieria chemiczna448 00053 760
inżynieria lądowa428 00051 360
Inżynieria komputerowa448 00053 760
Automatyka 448 00053 760
Komunikacja elektryczna i inżynieria elektroniczna448 00053 760
Inżynieria środowiska448 00053 760
Computer Science340 80040 896
Studia II stopnia
Lingwistyka stosowana102 90012 348
Lingwistyka stosowana – program zaoczny152 40018 288
Angielski w komunikacji zawodowej i międzynarodowej165 90019 908
Bioinformatyka i biologia systemów106 90012 828
Biotechnolgoia116 90014 028
Technologia pożniwna 128 90015 468
Inżynier automatyki245 40029 448
Inżynieria komputerowa157 90018 948
Inżynieria elektryczna i informacyjna (studia wieczorowe)195 90023 508
Projektowanie i planowanie355 40042 648
Technologia energetyczna240 00028 800
Technologia i zarządzanie energią246 00029 520
Technologia ochrony środowiska240 00028 800
Technologia i zarządzanie środowiskowe246 00029 520
Nanonauka i nanotechnologia150 00018 000

Dochodzą do tego inne koszty jak np. wyrobienie karty studenta 100THB (ok. 12 zł) itd. Pełna lista dla studiów I stopnia oraz dla II stopnia oraz dla III stopnia. Opłata za studia pozwala nam na korzystanie z różnych usług na uniwersytecie za darmo jak np. autobus czy leki, kiedy musimy skorzystać z kliniki – również bezpłatnie.

Rejestracja na studia dla studentów zagranicznych jest bezpłatna.

Można również ubiegać się o stypendia. Wydziały mają również swoje stypendia.

Dokumenty potrzebne do rejestracji na studia I stopnia

  • Transkrypcje dyplomów ukończenia szkoły średniej w języku angielskim i ojczystym języku, które zostały poświadczone przez ambasadę, tłumacza przysięgłego lub szkołę średnią
  • Curriculum Vitae
  • Fotokopia paszportu
  • Jedno zdjęcie o rozmiarze 2,5×2,5 cm (1×1 cala) zrobione w ciągu ostatnich 6 miesięcy
  • Raport z testu znajomości języka angielskiego (TOEFL, IELTS, CU-TEP, RMIT)
  • List motywacyjny (dokument A4 w formacie .doc, .docx lub. .pdf)
  • Dwa listy polecające (dokumenty te mogą być używane w formacie szkolnym i muszą być wysłane bezpośrednio przez dyrektora szkoły lub doradców na adres e-mail Biura Rekrutacji: admission@kmutt.ac.th)
  • Świadectwo dojrzałości lub oświadczenie dla przyszłego absolwenta szkoły (dla ucznia, który obecnie studiuje w szkole średniej)
  • Portfolio (certyfikaty ukończonych kursów lub/i demo projektów)

Aplikacja na studia online

Następnym krokiem jest wypełnienie aplikacji na studia. Należy przejść na stronę aplikacji online i postępować zgodnie z instrukcją.

Harmonogram

Poniżej znajduje się harmonogram naboru na studia. Po aplikacji rozpocznie się proces weryfikacyjny. Po tym procesie zostaniemy zapytani o możliwość rozmowy wstępnej online. Kiedy już wiemy, że dostaliśmy się na studia, wtedy należy poczekać na list akceptacyjny od uczelni, który dostaniemy pocztą do domu. Należy też pamiętać, żeby potwierdzić, że wybieramy się na studia na KMUTT.

DataSzczegóły
19 października, 2020 do 13 czerwca, 2021Nabór online
19 października, 2020 do 13 czerwca, 2021Złożenie wszystkich wymaganych dokumentów w Biurze Rekrutacji
19 października, 2020 do 30 czerwca, 2021Rozmowa kwalifikacyjna – online
19 października, 2020 do 30 czerwca, 2021Wyniki przyjęcia na uczelnie
Sierpień 2021Rozpoczęcie semestru
Harmonogram na rok 2021

Kiedy mamy już list akceptacyjny, to należy przygotować dokumenty potrzebne do aplikacji o wizę nieimigracyjną kategorii “ED” i to ważne: typ wizy musi być single entry visa. W ambasadzie pracują mili ludzie, więc w razie jakiś dodatkowych dokumentów czy pytań zadzwonią. Na wizę czeka się do 2 tygodni, w praktyce jest to ok. 3 dni.

Następnie możemy zacząć poszukiwać mieszkania lub zaaplikować o miejsce w akademiku jak i również szukać biletów lotniczych. Jeśli chcemy poznać warunki umowy, a język angielski osoby od której chcemy wynająć nie jest najmocniejszą stroną, to wtedy możemy napisać do dziekanatu o tłumaczenie umowy najmu i bez problemu nam ją przetłumaczą. Dodatkowo uczelnia może oddelegować Thai-buddy, czyli tajskiego kumpla, który pomoże w załzawieniu lub wyjaśnieniu jakiś spraw związanych z tym tematem. Thai-buddy może pomóc również w innych sprawach.

Jak wygląda najem mieszkania w Bangkoku i ile to kosztuję?

Mam pytanie

Wszystkie informację można znaleźć na stronie iadmission.kmutt.ac.th . Można również napisać do dziekanatu danego wydziału, czy do wydziału spraw międzynarodowych (IA) – szczególnie jeśli macie pytania dotyczące wizy. Nawet jeśli pytanie jest dosyć skomplikowane, to ludzie pracujący tam są bardzo mili i na pewno wam pomogą jak tylko mogą.

Możecie również zapytać mnie.

Film promocyjny. Nawet przez chwilę można mnie tam znaleźć

Wymiana studencka

Można również studiować np. rok lub pół roku jako student z wymiany zagranicznej. Wtedy prawdopodobniej możemy wziąć mniej kursów, po to by zwyczajnie mieć trochę więcej czasu na zwiedzanie kraju. Przelicznik kredytów: 1 kredyt w tajskim systemie to 2 kredyty w europejskim systemie.

Natomiast jeśli zaczynamy studia jako regularny student, to możemy również wyjechać na wymianę studencką np. do Japonii, Chin, Kanady itd.

Na niektórych wydziałach jest możliwość zrobienia podwójnego dyplomu na dwóch różnych uczelniach np. 2 lata w Tajlandii, 2 lata w Kanadzie czy Japonii.

Co po studiach?

Odbiór dyplomu to wielkie święto!

Jest wiele możliwości na tutejszym rynku pracy i dyplom nawet studiów stopnia pierwszego ma duże znaczenie w poszukiwaniu pracy. Jeśli jednak chodzi o karierę naukową, to wszystko zależy od naszego podejścia. Jeśli wybierzemy karierę naukową, to tutejsi Profesorowie pomogą i służą radą, aby pomóc każdemu w osiągnięciu wymarzonego celu. Oczywiście to musi być podyktowane odpowiednią pracą.

Czy ja uważam że warto?

Uważam, że warto. Nawet jeśli jest to ciężka praca i wymaga sporo poświęceń, to mimo wszystko tutejsi ludzie i kultura sprawa, że pewne niedogodności nie są aż tak odczuwalne. Jak to powiedział jeden Ajahn „w życiu trzeba stawiać sobie wyzwania” i w przypadku studiowania często bywa, że te okazje do stawiania sobie wyzwań pojawiają się często. Nauczycieli jakich tutaj spotkałem inspirują nie tylko, aby rozwijać swoją pasję, związaną z dziedziną, którą studiujemy, ale pozwolą odnaleźć też inne pasję. Ludzie pomagają sobie nawzajem i łatwo można nawiązywać nowe relacje z ludźmi. Również kwestie związane z przyszłością zawodową, są rzeczami o które nie muszę się martwić i nie chodzi o „jakąś” pracę.

Poza studiami jeśli chodzi o możliwość obcowania z kulturą i jej odkrywaniem, to jednak nie ma lepszego sposobu niż bycie tutaj na miejscu. Dodatkowo projekty, gdzie tutejsze życie i jego problemy są jednymi z głównych rzeczy, które trzeba ulepszyć są dobrym sposobem, by zobaczyć jak to wszystko działa od środka.

Następną kwestią jest to, że na wakacje nie muszę daleko jechać. Jeśli chce zobaczyć coś orientalnego, zawsze mogę wsiąść w autobus i za 1,20 złotych zawiezie mnie do jakiejś świątyni, w której jeszcze nie byłem. Czy też 2 godziny autobusem i jestem na plaży. Tajlandia jest pełna urokliwych miejsc i też jest sporo wyjazdów z uczelni.

Targ Maeklong, przez który regularnie przejeżdża pociąg.

Inną kwestią jest to, że koszty życia są tu dosyć niskie. Nie trzeba kupować ubrań na nową porę roku. Tutejsze jedzenie nie kosztuje wiele, a wynajem mieszkania czy akademika nie jest tak kosztowane. No i jedzenie, a przede wszystkim owoce – kto jadł tutejsze świeże owoce, ten wie o czym mówię.

Uczelniane gąski, które są tutejszą atrakcją. Czasem śpią na ulicy i to dosłownie.

Zapraszam również do śledzenia mnie na Instagramie @studentzsyjamu czy na YouTubie