Technologia często zaskakuje nas wszystkich. Ciągle coś jest udoskonalane lub wprowadza się coś nowego. Bitcoin z pewnością jest czymś, co technologia nam przyniosła. Czym jest ten bitcoin? Bitcoin to kryptowaluta, która narodzila się w roku 2009 i zostala opracowana przez  Satoshiego Nakamoto. Nie posiada ona emitenta centralnego i jest ona przesyłana przez węzły P2P. Innymi słowami mówiąc każdy posiadacz portfela może przesyłać walutę bez udziału osób 3cich takich jak banki, ponieważ jest ona (prawie) bezpośrednio przesyłana z punktu a do b, na podobnej zasadzie działa hawala. Brak administracji zarządzającej walutą powoduje, że cena bitcoina jest zależna od jej notowań giełdowych i nie ma możliwości manipulowania wartością przez osoby 3cie. Kryptowaluty można używać jak normalnej waluty. Dodatkowo obracanie bitcoinem jest anonimowe. Wiele organizacji lub osób korzysta tylko z tej formy przepływu pieniędzy np. wikileaks. Za bitcoin można kupić praktycznie wszystko.

Bitcoin słynie również z tego, ze można zrobić pieniądze „z niczego”. Górnicy, czyli osoby które udostępniają moce obliczeniowe swoich komputerów do obsługi bitcoinów wytwarzają bitcoiny. Jednak koparki, czyli komputery, które wydobywaja lub wykuwają walutę, nie zawsze są tanie i nie zawsze wykuwanie się opłaca, ale jak najbardziej jest to możliwe.

Dlaczego bitcoin? Wiele osób tak naprawdę traktuje to jako eksperyment, inni ludzie inwestują w bitcoin, jak na gieldzie np. MtGox, jeszcze inni wykuwają swoja walutę zarabiając na siebie. Podstawowa sprawa przy obecnym „kryzysie” jest to, ze bitcoin jest wolny od administracji i jego wartość jest zależna od użytkowników. Oczywiście może wystąpić bańka spekulacyjna. Kolejna sprawa to zabezpieczenie SHA256, które jest praktycznie nie możliwe do złamania. Jednak jest to nadal jedna z najuczciwszych form pieniądza.

Jak dziala bitcoin?

A jakie są wsze przemyślenia na temat bitcoin?