Aplikacja „Learn to write„, jest moją odpowiedzią na problem z jakim się spotkałem. Chyba każdy się zgodzi, że nauka pisania lub czytania liter, to podstawowa umiejętność jaka jest potrzebna do porozumiewania się w danym języku.

Potrzeba matką wynalazków. Moja nauka języka tajskiego sprawiła, że obycie z nowymi literami, które są zupełnie nowe, wymaga dodatkowych nakładów czasu. Czasem na uczelni miałem 5-20 minut przerwy, gdzie mogłem akurat poćwiczyć, ale nie zawsze miałem coś do pisania – oczywiście mogłem zakupić. Najczęściej jednak miałem ze sobą tablet, który doskonale sprawdza się do notatek. Oczywiście nauka liter na tablecie szła dobrze, szczególnie z gotowymi PDFami, ale czegoś mi brakowało. Brakiem chociażby było to, żeby słuchać poprawnej lub chociażby zbliżonej wymowy litery podczas jej pisania, bez dopytywania moich znajomych ze studiów o wymowę. Również fajnie byłoby mieć już to wszystko zorganizowane w jednym miejscu, bez przeszukiwania najlepszych źródeł itd.

Inną rzeczą jest to, że jeśli ktoś ma dzieci i chce im zorganizować czas z wykorzystaniem technologii, to aplikacja jest odpowiedzią na potrzeby takiej osoby. Szczególnie dziś, kiedy sporo osób pracuje z domu i potrzebuje czasu na organizację zajęć. Organizacja zajęć dla dzieci może nie być łatwą rzeczą, a technologią może być dobrym edukacyjnym wsparciem dla najmłodszych.

Jeśli była by aplikacja, która w szybki sposób przeniosła użytkownika do pisania liter z wymową danej litery w trakcie pisania, to w szybszy i bardziej komfortowy sposób można byłoby opanować podstawy danego języka. Bardzo podobnie zresztą działają zabawki
edukacyjne dla dzieci, gdzie po wciśnięciu przycisku z daną literą dziecko może usłyszeć wymowę danej litery. Trenowanie pamięci mięśni jest szczególnie ważne w przypadku nauki pisania odręcznego. Posiadając umiejętność pisania odręcznego bez problemu nauczymy się czytać. Zatem aplikacja pozwoli rozwijać podstawową umiejętność posługiwania się językiem.

Wersja Alpha

Klasycznie pisanie w zeszycie daje efekt nauki, jeśli wykonujemy regularnie ćwiczenia. Przenosząc kartę z zeszytu na ekran tabletu efekt jest praktycznie ten sam (różnicą może być opór materiału, po którym piszemy). Pierwsze próby aplikacji, to zwykłe nałożenie zdjęcia z przykładami liter i pisanie bez komend dźwiękowych.

Szybko zdałem sobie sprawę, że po długim okresie czasu spędzonym z nowymi literami nie znałem ich wymowy. Stąd też pojawił się pomysł na dodanie komend dźwiękowych.

Zatem ćwiczenie pamięci mięśni + bodźce słuchowe zwiększają szybkość nauki i rozumienie tego co się uczymy. W podobny sposób można czytać szybciej książki, poprzez słuchanie audiobooka i jednocześnie czytanie książki pisanej. Rozwinięcie tego tematu znajduje się w filmie poniżej.

Write to Learn

Aplikacja, którą stworzyłem została napisana z wykorzystaniem frameworku Flutter oraz języka Dart. Aplikacja jest prosta, zawiera ona listę języków, które możemy ćwiczyć (aktualnie Angielski, Tajski oraz Polski – wkrótce więcej). Następnie listę liter danego języka, które możemy ćwiczyć. Po przejściu na ekran, gdzie ćwiczymy pisanie, po zakończonym dotknięciu (np. po zakończeniu pisania litery) głos systemowy poinformuje nas o tym jaką literę aktualnie piszemy. W aplikacji mamy możliwość pisania całych wyrazów, które są wyrazami najczęściej używanymi.

Kolory (czerwono-pomarańczowy i jego odcienie), których użyłem pozwalają na zwiększenie pewności siebie, bezpieczeństwa i optymizmu, który jest ważny podczas nauki. Pastelowe kolory poszczególnych przycisków są bardziej przyjazne dla dzieci.

Najlepszą metodą korzystania z aplikacji jest korzystanie z tabletu i rysika. Sam rysik możemy sami zorganizować, w przypadku, gdy takowego nie posiadamy.

Aplikacja dostępna jest bezpłatnie w serwisie Google Play. Serdecznie zapraszam do pobrania i zostawienia pozytywnej oceny oraz komentarza.

Przyszłość:

  1. Lepsze czcionki. Jeśli znasz czcionki, którę mogę wykorzystać w swoim projekcie, to proszę zostaw komentarz, ze źródłem
  2. Obrazki, aby lepiej kojarzyć słowa/litery
  3. Strzałkowa instrukcja pisania litery
  4. Dodanie nowych alfabetów
  5. Publikacja na Apple Store na iOS
  6. Tłumazcenia

Jeśli podoba Ci się mój projekt i chcesz go wesprzeć, to zapraszam do przesłania darowizny. Pozwoli mi to na publikację aplikacji w serwisie Apple Store oraz zakup czcionek, czy lepszą oprawę graficzną.




Zatem jak nauczyć się alfabetu tajskiego? Pobierz aplikację i uruchom. Ustaw 10-20 na minutniku i przez ten czas tylko i wyłązcznie ćwicz pisanie! Nie zapomnij zostawić pozytywnej oceny 🙂