Poranna wiadomość z 14 i 16 maja mówi: 0 nowych przypadków zakażenia. Czy to znaczy ze restrykcje znikną? Jak aktualnie wygląda sytuacja? Dziś o tym co się działo przez ostatnie tygodnie. Późniejsza informacja z 14 maja mówi tylko o jednej osobie.

W niedawnym poście o godzinie policyjnej spekulowałem, że prawdopodobnie w Tajlandii niedługo liczba nowych przypadków sięgnie zera. Wiadomość o znikomej ilości nowych przypadków jest dobrą wiadomością, ale przejdzmy do tego co się działo ostatnio i jak wygląda aktualna sytuacja w Tajlandii.

Trudna sytuacja

Niestety lockdown przyniósł trudne czasy dla wielu ludzi. Wiele ludzi straciło pracę. Niestety nie każdy załapał się na rządowy program wsparcia. Z tego powodu głodnym ludziom rozdaje się żywność, która jest ofiarowana przez różne organizacje, również prywatne inicjatywy. Niektóre z nich możecie wesprzeć na polskiej stronie, czy inna zrzutkę też na tej samej stronie.

Policja jest zaniepokojona zgromadzeniami ludzmi, którzy odbierają lub dostarczają żywność. Wszystko oczywiście przez bezpieczeństwo. Dlatego też częściowo sama dystrybuuje żywność.

W wielu miejscach zainstalowano szafki, gdzie ludzie mogą pozostawić żywność dla innych, bardziej potrzebujących. W Tajlandii ludzie, którym się powodzi, często dzielą się z innymi. Najbardziej potrzebujący mogą skorzystać z takiej pomocy. Jedna z takich szafek jest nawet przed moją uczelnią.

Trwa uzupełnianie stanu

Ludzie sami organizują sobie pomoc i pomagają w tych trudnych czasach.

Ta grafika mówi: 60 milionów Tajów. 40 milionów zaczeło piec brownie. 20 milionów je brownie.
Czy Brownie jest sposobem na kryzys? Ludzie szybko adaptują się do nowej rzeczywistości.

Koniec prohibicji i szturm na sklepy po %

Wraz z ogłoszeniem stanu nadzwyczajnego ogłoszono również możliwość ograniczenia sprzedaży napojów wyskokowych, aby zapobiec rożnego rodzaju wypadom towarzyskim. Początkowo ograniczenia związane ze sprzedażą alkoholu miało zostać zniesione 20 kwietnia, ale zostało przedłużone o kolejne 10 dni. Zapowiadane 1 maja zniesienie prohibicji zostało przedłużane o weekend, czyli następne 3 dni. Jak podał portal khaosod, nawet 100 000 osób zmagało się z syndromem odstawienia alkoholowego. 4 maja wznowiono sprzedaż alkoholu i sceny w sklepach przypominały te z polskich dyskontów, gdy przeceniono karpie. Wideo, z różnych sklepów, gdy ludzie rzucili się na piwo rozeszło się wiralowo po sieci.

Biedny Taksówkarz, który obudził się milionerem

Branża taksówkarska nie ma teraz łatwego życia. Sporo z nich otrzymało możliwość dostarczania przesyłek, po tym jak brakowało pracowników w jednej z firm kurierskiej. Jeden z reporterów robił wywiad z 72 letnim kierowcą taksówki, który ze łzami przyznał, że nie ma teraz pracy i nie wie co dalej.

Dziennikarka udostępniła w sieci wideo oraz post wraz z numerem konta, gdzie można wesprzeć starszego kierowcę. Kierowca następnego dnia poszedł zamknąć konto w banku, ponieważ okazało się, że ma na koncie 8.3 miliona batów (ok. 1.1 miliona złotych) i nie chce już więcej. Ponieważ jest już stary, to chce spełnić swoje marzenie o własnym domu. Resztę pieniędzy przeznaczy na szpitale. Historia ma też drugie dno…

Uczelnie budują sprzęt dla szpitali

Część z moich znajomych wraz z Profesorami pracowała nad serwisami pozwalającymi sprawne zamawianie produktów, które uczelnie są w stanie wyprodukować dla szpitali, aby pomóc im efektywniej pracować. Inni pracowali nad robotami, które są w stanie dostarczać żywność lub lekarstwa do chorych, również wykonywać proste badania, jak np. mierzenie temperatury. Moja uczelnia nie jest jedyną, która włączyła się do akcji. Ciekawostką jest też to, że wszystkie święta jakie są zostały jakoby odwołane i zajęcia odbywają się normalnie. Semestr został przedłużony o semestr letni, jeśli by okazało się, że jacyś studenci mieli problemy np. sprzętwe, to mają możliwość nadrobienia materiału i zaliczenia semestru w póżniejszym terminie.

Maseczki

W Tajlandii, na każdym większym skrzyżowaniu jesteśmy informowaniu o tym, iż należy myć ręce, nosić maskę i utrzymywać odstęp. Jeśli chodzi o osoby, które nie noszą maseczek to jest ich jakiś procent. Temperatura na zewnątrz to ok 32-36 stopni i mimo wszystko to nie przeszkadza jakoś zbytnio w oddychaniu. Społeczeństwo odpowiedzialnie podchodzi do problemu z jakim przyszło nam się zmierzyć. Jakie są kary za brak maseczki? Zdarza się, że kara jest nietypowa np. pompki. Oczywiście są też kary finansowe, ale czy jest sens karać finansowo ludzi, którzy np. stracili pracę?

Fatalna pomyłka w jednym ze sklepów

Osoba obsługi sklepu zmierzyła temperaturę klientce jak i również zdezynfekowała jej oczy.

Aktualna sytuacja

15 maja ogłoszono, że od 17 maja zostanie skrócona godzina policyjna o godzinne i będzie obowiązywać od godziny 23, zamiast 22 jak poprzednio. Również podano informacje o otwarciu galerii handlowych. Samoloty niedługo wznowią loty krajowe. Kiedy będzie można przylecieć do Tajlandii? Prawdopodobnie po 1 lipca. Zapewne jeśli już będzie taka możliwość, to wymagane będą certyfikaty zdrowia.

EDIT: Sytuacja się zmienia i aktualnie mówi się o otwarciu granic we wrześniu.

https://twitter.com/RichardBarrow/status/1261619359463600128

Jak wyglądają teraz ulice Bangkoku?

krótkie wideo z komentarzem

Chcesz pomóc? Wesprzyj!

Źródła:

https://www.bangkokpost.com/photo/1916256/pantries-proliferate

https://www.one31.net/news/detail/21132?fbclid=IwAR0Ou3FrT4ft8HHzTxSdKxFKq7DkXrdl1dUfSQBD3u_9VwyVCQnwY_f46cA

https://www.khaosodenglish.com/news/crimecourtscalamity/2020/04/13/100000-thais-face-severe-alcohol-withdrawal-during-virus-booze-ban/

https://www.bangkokpost.com/business/1918800/malls-to-reopen-sunday-curfew-shortened

https://www.bangkokpost.com/thailand/general/1903725/food-donors-face-charges-in-brawl-marred-charity-effort

https://www.khaosod.co.th/breaking-news/news_4060048

https://www.mreport.co.th/news/industry-movement/321-COVID-19-%E0%B8%AB%E0%B8%B8%E0%B9%88%E0%B8%99%E0%B8%A2%E0%B8%99%E0%B8%95%E0%B9%8C%E0%B9%84%E0%B8%97%E0%B8%A2-FACO-FIBO