Ile razy w Twoim życiu bywało tak, że chciałeś zacząć naukę, ale nie wiedziałeś od czego zacząć? Szukałeś książki lub podręcznika na aukcjach internetowych czy w księgarniach, ale odkładałeś to na później? „Może jutro się tym zajmę, teraz nie mam czasu/kasy”. Samorozwój jest ważny, choć często w monotonii dnia codziennego brakuje nam motywacji, żeby znaleźć chwilę na swoją własną edukację. Wiadomo również, że wiedza i umiejętności, to jedno z aktywów, które możemy zamienić na $ :). Dlaczego postanowiłem o tym napisać? Bo jestem leniwy i sam szukałem na to sposobu.

Ustal czego chcesz się nauczyć i zaplanuj to

Wszystko zależy od tego czego chcemy się nauczyć. Ustal czym chcesz się zająć i zorganizuj się tak, aby znaleźć chwilę czasu na naukę – wiem, że brzmi banalnie, ale serio, ustal, że np. w każdy poniedziałek wieczór, godzinę dziennie poświecę na naukę. Zapisz to najlepiej w przypominajce w telefonie, w kalendarzu czy innej formie, żeby nie zapomnieć. Chyba, że Ci się nie chcę, to znajdź łatwiejszy sposób.

Zobacz co w necie piszczy.

Internet, to nie tylko narzędzie go oglądania kotów i śmiesznychpiesków – chyba. Wiele stron oferuje możliwość nauki za free, w niektórych można nawet uzyskać certyfikaty.
Przejrzyj strony takie jak Google, czy YouTube i szukaj. Jak szukać?, głównie frazami „nauka”, „e-lerning”, „kurs”, dorzuć do tego „darmowy” i już pewne rzeczy znajdziesz. Jeśli liczysz na wysoko wyspecjalizowane kursy z certyfikatami, to może być z tym trochę trudniej.

Zorganizuj się

Zazwyczaj pierwsze etapy kursu, to lekcje organizacyjne, warto się do tego przygotować i robić to sumiennie, bo inaczej to nie ma sensu. Jeśli to już masz, to dalej już pójdzie prosto.

Certyfikaty

Wiele stron ponadto, oferuje certyfikaty po zakończeniu kursu. Niektóre firmy wysyłają certyfikat do domu inne generują online do druku.

Czy warto się uczyć wszystkiego?

Zdecydowanie nie. Wiele kursów jest bezsensu, dlatego polecam poczytać wcześniej opinie o danym kursie/stronie. Widziałem oferty kursów, które kosztują bardzo dużo pieniędzy a opinie mają bardzo złe.

Przykłady stron

codecademy.com – Darmowe podstawy popularnych języków programowania [EN].
udemy.com – Wiele kursów w różnej tematyce, większość płatnych, ale nie wszystkie. Kursy kończą się certyfikatem. [różne języki, dominuje angielski]
Duolingo – Świetna strona do doszlifowania języków. Kursy są całkowicie darmowe. Możliwość rywalizacji ze znajomymi itd.
Goethe Verlag – Dużo podstaw językowych. 50 języków do wyboru.
WSH – Różne kursy z certyfikatami. EDIT: Nieaktualne

Warto też zajrzeć na spryciarzy czy instructables.com. Choć myślę, że wiele stron podpowie wam wujek Google. Jeśli nie macie problemu z językiem angielskim, to oczywiście o wiele łatwiej można znaleźć takie kursy w języku angielskim.

Najlepiej nie uczyć się na sucho, jeśli już chcecie się uczyć to w jakimś konkretnym celu, wtedy nauka przychodzi łatwiej. Zatem wyznaczcie sobie jakiś cel związany z daną dzieciną nauki, która chcecie przestudiować 🙂