Każdy z nas już chyba zna te technologie znana szczególnie z telefonii komórkowej i wymiany multimediami ze znajomymi. Sama historia nazwy bluetooth (siny ząb) jest ciekawa, jak możliwości ingerowania osób trzecich w telefonie bez Twojej wiedzy. Technologia działa na pasmie 2,4 GHz i integruje urządzenia takie jak klawiatury, myszy komputerowe, telefony, palmtopy etc. Ma zasięg od ok. 10 do 100 metrów i występuje w ok. 95% telefonów komórkowych.

Nazwa Bluetooth nawiązuje do duńskiego króla Haralda Sinozębnego, który ok. 970r. zjednoczył Danie i Norwegię. Logo jest zestawieniem dwóch liter alfabetu runicznego. Twórcy Bluetooth również chcieli zjednoczyć wiele urządzeń poprzez komunikacje falami radiowymi w tej technologi.

Pewnie wielu z nas się zdarza lub zdarzyło nie wyłączyć bluetootha w telefonie. Prócz tego, że zużywa to duża ilość energii, to jeszcze osoby trzecie poprzez specjalne oprogramowanie takie jak: Super Bluetooth Hack, The BTExplorer, BT Info itd. mogą ingerować, w prace telefonu.

Programy pozwalają intruzowi np.:

– Czytać twoje SMS’y
– Czytać twoje kontakty
– Zmieniać profile
– Włączać twoje dzwonki nawet, jeśli telefon jest wyciszony
– Restartować telefon
– Wyłączać telefon
– Przywracać ustawienia fabryczne
– Zmieniać głośność dzwonienia
– Dzwonienie z twojego telefonu

Ostatniego czasu stało się modne tzw. bluejacking (hijacking dosłownie znaczy uprowadzić). Jest to pewnego rodzaju rozrywka polegająca na wysyłaniu zmodyfikowanych wizytówek vCard, które wyświetlają komunikaty zredagowane wcześniej na innym telefonie. Ta zabawa najczęściej jest wykorzystywana do umawiania się ze znajomymi w większym skupisku ludzi. Jednak jak to bywa w kontaktach z nieznajomymi, łatwo o jakiegoś wirusa 😉

Najpopularniejszym akcesorium jest słuchawka bluetooth.


Jeśli nie korzystasz z bluetooth to wyłącz go lub ustaw, aby po dłuższej nieaktywności automatycznie się wyłączał.